Poznaj historię

Towerrunningu

Pierwszy historyczny schodowy wyścig odbył się w Paryżu w 1903 roku!

Biegi po schodach to sport ekstremalny polegający na pokonywaniu w jak najkrótszym czasie wysokiego budynku na klatce schodowej. Istnieją różne dystanse i odmiany biegu po schodach.
Największa popularność towerunningu na świecie przypada na okres XXI wieku. Jednakże początki dyscypliny doszukujemy już w XVII wieku. Najwcześniejszy odnotowany przypadek biegania po schodach dotyczył zakładu pomiędzy dżentelmenami w londyńskiej tawernie 24 września 1703 roku. Wyścig odbył się na 62-metrowy pomnik Wielkiego Pożaru Londynu, który zajął zwycięzcy około 2,5 min co stanowi potencjalny początek udokumentowanego w londyńskim archiwum sportu, który trwa do dziś.
Według większości źródeł, pierwszy nowoczesny schodowy wyścig został zorganizowany w Paryżu przez Revue Sportive w Dzień Bastylii w 1903 roku na zewnętrznych schodach Rue Foyatier. Po tym wyścigu zorganizowano pierwszy historyczny bieg na wieże Eiffla w 1905 roku, które odbyły się również w 1906 roku. Po 110-letniej przerwie odnowiono wyścig pod nazwą „La Verticale de la Tour Eiffel”, który odbywał się nieprzerwanie od 2015 roku aż do wybuchu pandemii.

Biegi po schodach choć nie zyskały powszechnej popularności odbywały się przez dziesięciolecia – w dużej mierze nieudokumentowane. Dopóki w 1978 roku zorganizowano bieg na Empire State Bulding Run Up w Nowym Yorku. Wyścig ten dzięki rozgłosowi rozpowszechnił biegi po schodach na innych kontynentach, które odbywały się na całym świecie, szczególnie w Stanach Zjednoczonych i Azji.

W Polsce pierwsze zawody rozgrywane zostały we Wrocławiu, w nieistniejącym już dziś gmachu Poltegoru (85 m, 460 schodów). W Warszawie zawody w biegu po schodach, organizowane pod nazwą Bieg na Szczyt, odbywają się od 2011 w 37-piętrowym biurowcu Rondo 1. W styczniu 2008 rozgrywano pierwsze oficjalne Mistrzostwa Polski w Biegu po Schodach w budynku katowickiego hotelu Altus (30. pięter, 702 schody). Bardzo popularnym biegiem jest Sky Tower Run we Wrocławiu, który po raz pierwszy odbył się 2014 roku. W Polsce popularność biegów po schodach znacznie rozpowszechnił najbardziej utytułowany polski zawodnik Piotr Łobodziński.

Stowarzyszanie biegów po schodach „PTA” założone zostało w 2020r. Jednak przez okres pandemii niewiele działo się w środowisku biegowym. Wznowienie działalności nastąpiło z początkiem 2023 roku za sprawą Iwony Wicha (vice mistrzyni Europy w biegach po schodach z 2016 roku) klub zaczął na nowo odradzać się do życia. W tym tez roku podjął pierwszą współpracę przy organizacji biegu masowego w Żyrardowie o nazwie PÓŁMARATON UTKANY.

An Niklewicz Studio